Milí zákazníci, v termínu 24.-31.7. budeme na dovolené. Objednávky přijaté v tomto období odešleme 2.8. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásné léto! Andrea & Anita

Poznejte tradiční Vánoce v Provence

Období Vánoc se v Provence nazývá “La Calendale”. Začíná oficiálně 4. prosince, na svátek svaté Barbory a trvá až do 2. února. Tradice velí, aby právě na jeho začátku dali lidé naklíčit malé množství pšenice, která později slouží jako výzdoba betlémů a její vzhled dle pověsti představuje indicii kvality úrody nadcházejícího roku.

 Screen Shot 2020-12-22 at 09.30.39

Vánoce jsou v Provence i v současnosti stále velice spojené s křesťanskými tradicemi. A tak v domovech ani ve veřejných prostorách nesmí chybět bohatě zdobené Betlémy. Tradice stavění betlémů se v domácnostech rozvinula až v období Velké francouzské revoluce, tedy po roce 1789. V této pohnuté době byla katolická církev zakázána, kostely se uzavřely a tak neměli věřící možnost zúčastnit se půlnoční mše a poklonit se zde památce Kristova narození. V reakci na tuto situaci začali stavět vlastní betlémy u sebe doma. Od té doby je zvykem, že se na svátek svaté Barbory vystavují modely celých Provensálských vesnic, jejichž scéně dominují jesle symbolizující zrození Ježíše Krista. Těmto modelům se říká “Créche”. 

Screen Shot 2020-12-22 at 09.30.04

Najdete v nich mnoho figurek, které mají speciální role. Velkou inspirací pro výběr postav bylo Pastorale Antoina Maurela z roku 1844. Tato Vánoční hra v regionálním provensálském dialektu se stala nedílnou součástí oslav Vánoc v celém regionu a každoročně je reprízována mnoha ochotnickými spolky. A postavy účinkující v Maurelově Pastorale se staly, vedle těch tradičních, nejvyhledávanějšími postavičkami betléma. 

Těmto figurkám se říká Santon a jejich název vznikl nejspíš z výrazu „malý svatý“. Během let se rozvinula řemeslná výroba santonů. Figurky jsou vymodelovány z jílovité hlíny (ručně nebo do formy), vypáleny a ručně vymalovány. Každý ze santonů má svou ustálenou podobu a svou roli ve Vánočním příběhu. Mezi výrazné postavy patří třeba čeledín Le Pistachié s kalhotami na jedné kšandě a zhaslou lampou nebo košíkem zeleniny, nebo bláznivý Le Ravi. Mezi postavami najdeme i představitele nejrůznějších řemesel,  krojované zástupce zdejších krajů apod. 

 Laponsko flowbase-14

Na výrobu santonů se specializují místní řemeslné dílny a většina domácností si každoročně v adventním období pořídí alespoň jeden nový santon do svých jesliček. Výrobce santonů „santonier“  je tak uznávaným mistrem řemesla, které se často dědí z generace na generaci. Na to se můžete podívat v následujícím videu, kde dcera zakladatele dílny pokračuje ve výrobě santonů nejtradičnějšími metodami. Figurky nevypaluje, ale pouze suší 8-10 dní na slunci a sama barví kvašovými barvami.

 

 

 

Křesťanské tradice se promítají do typické štědrovečerní večeře. Při ní se servíruje sedm chodů, které sestávají z bezmasých pokrmů. Večeře zahrnuje tresku, špenátovou polévku, korýše, gratinovanou zeleninu, nebo dip z ančoviček podávaný s celerem a květákem. Vše zakončuje slavných “13 dezertů”, které se podávají po návštěvě mše v kostele. Tyto dezerty symbolizují Ježíšovu poslední večeri a patří mezi ně ořechy, sušené a kandované ovoce a cukroví. 

Screen Shot 2020-12-22 at 09.30.18


Tato dávná tradice vznikla v okolí Marseille, z jehož přístavu se do země dostávaly i různé exotické pochoutky. Složení se může mírně lišit podle toho, zda jsme u moře či ve vnitrozemí nebo místních tradic. Nejčastěji se ale na stole objeví: Fougasse, jindy nazývaný pompe a l´huile (olejová pumpa) –  připomíná  plochý mazanec z kynutého těsta s prořezanými otvory. Ochucený kandovaným ovocem a  olivovým olejem se namáčí do svařeného vína. Dále mezi dezerty patří tzv.  „4 žebráci“ -  ti symbolizují 4 žebravé mnišské řády: Ořechy (augustiniáni), sušené fíky (františkáni), mandle (karmelitáni), rozinky (dominikáni). Mohou být podávány samotné v misce nebo dohromady v čokoládě. Slavnostní večeři také vždy doprovází lokální lahodná vína.

 Screen Shot 2020-12-22 at 09.30.29

Stůl zůstává prostřený minimálně do druhého dne a v některých rodinách u něj bývá ponechána i jedna židle navíc. Tradičně je vyhrazena pro případného návštěvníka v nouzi. Jiné rodiny tímto zvou anděle, aby v noci přišli a mohli nerušeně hodovat. Díky těmto tradicím jsou Vánoce v Provence velice symbolické a jsou jedinečným a nezapomenutelným zážitkem jak pro místní obyvatele, tak i pro návštěvníky, kteří se vydají poznávat atmosféru tohoto kraje v zimním období.

 

Přejeme Vám krásné Vánoce!