Milí zákazníci, v termínu 24.-31.7. budeme na dovolené. Objednávky přijaté v tomto období odešleme 2.8. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásné léto! Andrea & Anita

Nasajte atmosféru švédských Vánoc

Slunce v severním Švédsku v nezapadá v létě ani o půlnoci. A v prosinci se pro změnu nedostane ani přes horizont. Zde, v oblasti Laponska, které zahrnuje zhruba čtvrtinu plochy země, se tak nabízí neuvěřitelné zážitky spojené s pozorováním polárních nocí. V zimním období se tak celé Švédsko rozzáří aspoň umělými světly, neboť i na jihu této krásné země, kde mimo jiné leží i hlavní město Stockholm, se stmívá již po 15. hodině. V tomto článku Vám přinášíme povídání o Vánocích ve Švédsku, které Vás jistě přesvědčí o tom, že i navzdory tmě a severskému chladu zde můžete zažít nesmírně hřejivou a atmosféru.

Flowbase Stockholm vanoce

Většinu oken zdobí svícny nebo tradiční papírové hvězdy, které mohou mít mnoho podob, od jednoduchých až po neuvěřitelně propracované designové kousky. Ty doplňují světelné řetězy na stromech a plápolající svíčky v domácnostech i venku. Teplé světlo tak navozuje pocit blížících se vánočních svátků. K této atmosféře neodmyslitelně patří kořeněné svařené víno, podávané s blanšírovanými mandlemi a rozinkami, tzv. Glögg. Švédi si také rádi dopřejí vánoční cukroví a tak ke Glöggu nesmí chybět tradiční švédské perníčky, nebo Luciiny kočičky: kynuté šafránové koláčky ve tvaru esíčka.

 

Laponsko flowbase-11

Se světlem je spojen i významný svátek sv. Lucie, který připadá na 13. prosince. Tento den je podle Julského kalednáře nejtemnějším v roce. Lucie přináší světlo a naději na blížící se konec období dlouhých nocí. K tomu nese Vánoční pochoutky v podobě již zmíněných perníčků a šafránových koláčů, které se zapíjí svařeným vínem nebo kávou.Svatá Lucie je oblečena do bílých šatů a její hlavu zdobí koruna se svícemi. Obzvlášť dříve vyžadovala tato role velkou zručnost, neboť jí na hlavě plápolaly zapálené svíčky. Dnes bývají nahrazeny žárovkami. A v dnešní době se může Lucí stát kdokoliv, nejen dívky. 

Svata Lucie Svedsko

Do ulic se vydávají nesčetná procesí Lucií a jejich družin, oděných do bílých šatů. Dívky nesou v rukou svícny a chlapci jsou vybaveni hvězdami. Za zpěvu vánočních koled navštěvují školy, nemocnice, kostely, restaurace, firmy i radnice. Zážitek umocňuje načasování. Vycházejí, jakmile se setmí. Svátek se těší obrovské popularitě a oblibě. Většina obyvatel zná koledy zpaměti a ráda se ke zpěvům připojí. Není nic neobvyklého, že se ocitnete v restauraci, kde se ke zpěvu Lucie a její družiny přidají i samotní hosté. Koncerty pěveckých sborů svaté Lucie se konají v kostelích i koncertních síních.

Podívejte se na letošní záznam z kostela v Lundu:


 

Předvánoční období je ve Švédsku spojeno i s další slavností. Je jí předání světoznámých Nobelových cen, které se pravidelně uskutečňuje v týdnu před samotným svátkem sv. Lucie. Ve stockholmském koncertním sále předává král Carl XVI.  Gustaf medaile, diplomy a finanční odměnu laureátům tohoto ocenění v oblasti fyziky, chemie, medicíny, literatury a ekonomie.

Svedsko okno svicky

Švédské Vánoce začínají 24. prosince, a to zdobením vánočního stromku. Večer se u něj lidé sejdou, zpívají koledy a tančí. Mezi klasické švédské vánoční symboly patří i slaměný kozel Julbock, který nechybí v žádné domácnosti. Dárky přináší vánoční skřítek Jultomten. Krásně je popsán zejména ve švédské dětské literatuře. Například v krásné knížce Kocour Fiškus a vánoční skřítek od Svena Nordqvista, která byla přeložena i do češtiny.

Svedsko Vanoce Stromecek Flowbase

Švédskou vánoční atmosféru vykresluje Oskarem oceněný film Fanny & Alexander z dílny Ingmara Bergmana. Děj se sice odehrává na počátku 20. století, ale i přesto poskytuje výstižný obraz vánočních oslav a živoucí rodinné atmosféry, kte které neodmyslitelně patří vánoční bufet zvaný Julbord. Ten zpravidla zahrnuje několik chodů. Jako předkrm se servírují sledě v rozličných úpravách, doplněné o omáčky v pestrém spektru: od koprových, přes hořčici, po limetové, chilli, zázvorové  a mnoho další. Jako hlavní chod se servíruje teplá šunka, masové kuličky, uzený losos, koktejlové párečky, žebírka. Na odlehčení se podává salát z červené řepy.V poslední době získávají na oblibě také zapečené brambory s ančovičkami, cibulí a smetanou. Večeře je pestře doplněna nápoji. Většinou nechybí tmavé pivo, vánoční limonáda Julmust, ani rozličné šnapsy. Každý přípitek doprovází bujarý zpěv vánočních koled. 

Julbord Svedsko Vanoce Flowbase

Jako sladkou tečku si Švédi dopřávají různé typy bonbonů ve formě karamel, nugátů, pendreků a také krémový rýžový pudink s vanilkovou příchutí, který bývá ozdoben plátky pomerančů. Vánoce ve Švédsku oficiálně končí až 13. ledna na den sv. Knuta


Knack Svedsko Flowbase